fbpx
3. juuni 2020

ESIMEST KORDA PHUKETILE

Esimest x Taisse

Esimest korda Phuketile tulijale TERE TULEMAST! – Yin Dii Dton Kap!

Phuket on Taimaa kuurortite pärl. Siit pisikeselt saarelt leiab kõige mitmekesisema olemise. Ühelt poolt teeb see siiatulija puhkuse hiiglama ägedaks, teisalt aga ka päris keeruliseks, sest valikuid on ikka palju-palju!!! Alates majutustest kuni lõbustusteni… Üks, mis on kindel, Phuketile* on lihtne saabuda. Viimaste aastate maailma ilus elu on pannud lennufirmad avama üha uusi ja uusi liine ning see on teinud vaid head lennupiletite hindadele:).

* Läbi aastate kriibib kõrva paar Phuketi nime eestikeelset “väänamist”. Küll öeldakse Phuketisse või Phuketti, kuid õige on ju Phuketile (Kas Eestis öeldakse Saaremaasse?!?).
Ja kui juba keelest rääkima hakkasime , siis soovitan esimest korda Phuketile tulijatel ära õppida paar enam levinud viisakusväljendit. Aga enne pane tähele, et tai keeles tehakse väljendite ütlemisel vahet, kas seda lausub mees või naine. Niisiis, mehed ütlevad väljendi lõppu kap (Bangkokis krap – linnavurlede asi) ja naised kaa.
Tere! – Sawadii Kap/Kaa!; Aitäh! – Kop Kun Kap/Kaa!; Head aega! – La Goon!; Kuidas läheb? – Sabaidii Mai Kap/Kaa? ja kui keegi küsib Sinult seda, siis vasta Sabai Sabai Kap/Kaa ehk läheb hästi:)

Lahedat Phuketit,
Jens paradiisisaarelt
Sinu Tai, Kambodža & Vietnami reisijuht

Ja siit siis pisike sprikker, kuidas esimest korda Phuketile saabuda…

  • Lennujaam

Phuketi lennujaam (HKT) asub saare põhjaosas ja alates 2016 võtab vastu uhiuus rahvusvaheline terminal (kohe kõrval asuv vana lennujaam on kasutuses Tai siselendude tarvis).
Passikontrolli läbimiseks arvesta 15-30min. Et sealt kiiremini läbi saada, siis võta sappa järjekorda, kus ühte rida teenindab 2 luuki. Aga kui juhtub, et enne Sind maandub 2 lennukit Hiinast ja 1 Venemaalt, siis läheb tund ja peale… Piiriametnikule esitad oma passi ja kui sul on viisa, siis ka selle. Lisaks võetakse veel sõrmejäljed (asetad kordamööda oma käed lugerisse) ja tehakse kaameraga näofoto.

Märkus okt’22 Eeltäidetud lahkumiskaarti (DEPARTURE CARD‘i) enam ei eksisteeri!

Eesti kodanikud saavad Taisse tulla viisavabalt ehk passi lüüakse 30-päeva Tais viibimise tempel. Kui soovid Taimaal kauem olla, siis uuri Tai viisatingimusi.

Järgmiseks lähed esimesele korrusele ja saad kätte oma äraantud pagasi. Siis pagasi skanneerimine (viimasel ajal ei ole seda isegi tehtud) ja oledki Phuketil.

Aga enne, kui väljud lennujaamast, mõtle korraks, kas vajad oma Phuketi puhkuse ajal head internetti?
Olen seda meelt, et oma interneti-kõnekaardi peaksid ostma lennujaamast. Lihtne, mugav, unustatud:).
Peale reisikottide skannerimist jõuad saali, kus vastas kohe välisukse kõrval asub TRUE MOVE mobiilioperaatori lett. Kõige nähtavam ja seepärast ka kõige toimekam. Üle üla vaadates leiad vastasseinast ka AIS’i ja Dtac’i müügikohad.

Näidishinnad:

TRUE MOVE 8päeva 7GB 299THB, 15p 8GB 599THB, 30p 6GB 599THB, 30p 10GB 849THB JA 30P 15GB 1,049THB. Sept’18 oli pakkumine, et sama hinna eest saab topelt mahu ehk näiteks 848baati eest saad andmemahtu 20GB. Usun, et see kampaania on jätkuv!
AIS 8p 8GB 299THB, 10p UNLIMITED 349THB, 15p 11GB 499THB, 15p 15GB 599THB.
Dtac 8p 6GB 248THB, 15p 11GB 499THB, 30p 5GB 399THB.

Tasuda saad sularahas (ATM-id on paarikümmne sammu kaugusel. Rohkem rahavahetamisest). Passi tahavad ka näha ning kogu SIM-kaardi vahetuse ja seadistuse teevad usinad müüjad sealsamas kenasti kohe ära.

  • Takso

Lennujaamast välja astudes näed enda ees kahte taksoletti. Hinnad fikseeritud ja kaubelda suht mõtetu. Näiteks Nai Yang 400THB, Patong 800THB, Karon/Kata/Rawai 1000THB. Takso mahutab 2-3in koos pagasiga, Kui teid rohkem, siis tuleb võtta minibuss. Mahutab kuni 8in. ja maksab ca 20-30% rohkem.

Lennujaamas on ka kolmas taksolett – TAXIMETER. Asub see teistest taksolettidest ca 50m vasakul. Taximeter takso on odavam, sest tasu arvestatakse nendes taksomeetri järgi. Näiteks Karon/Kata/Rawai tuleb ca 800THB ehk kahe kuni nelja papaya salati võrra odavam:). Tai maailmakuulsa salati hinnavahe sõltub piirkonnast. Jah, Phuketi idakaldal on söömine vähemalt 2x odavam…

Kes tahab aga väga kokku hoida, siis 180THB/in saab sõita lõunasse jagatud minibussiga. Odav, aga väga aega nõudev!

Täiendus okt’22
Saad kasutada ka Bolt taksoäppi. Hinnad on OK. Soovitan valida autodest Taxi või Van, sest need tulevad kindlasti lennujaama territooriumile ja võtavad sind saabuvate lendude väravast peale (tavaliselt Gate 3). Teised autod (Economy, Bolt, XL) on taksomaffia poolt “Outlaw’d” ja nad ootavad lennujaama väljasõidu lähedal. Seega, kui sul suurt pagasit pole, siis miks mitte kõndida 300-400m taksoni. Ise tead!
Ja kindlamini saad takso, kui paned maksetingimuseks Cash.

  • Piirkonnad ja majutus

Esimest korda Phuketile tulijatele teadmiseks, et saare läänekaldalt leiad ilusad rannad ja kuurortid. Idakallas on kohalike pärusmaa ja seal ei ole nö. ujumiseks sobivaid randu. Tõus ja mõõn võtavad oma… Erand on vaid AO YON. Üks minu lemmikutest!

Kes ei soovi peale pikka väsitavat lendu end pikemalt enam solgutada (lühim lennuaeg Tallinnast jääb 12-13h kanti ja taksosõit Kata/Karonisse tund ja natuke peale), siis soovitan vaadata majutust paariks esimeseks ööks just lennujaama piirkonda. Näiteks NAI YANG või kui tahad end hellitada, siis 4-5tärni hotellide piirkonda MAI KHAO. Need rannad pakuvad mõnusat vaikset olemist ning see oleks ilus algus Sinu Tai puhkusele…

Aga kuhu siis? Kõige popimad piirkonnad Phuketil on Patong, Karon ja Kata. Esimene neist on Phuketi “peolinn” ehk koht, kus sünnivad Imed! Kui ei taha olla 24/7 möllu sees, siis vaata endale majutus Patongi lahe servadelt ehk keskusest (Bangla Road) 1-2km kaugusele. Või siis kohe kõrval asuvast Karonist. Karon koos oma “poolvenna” Kataga on pesuehtsad kuurortid. Kõik, mida üks puhkaja vajab, on olemas… Ise eelistaksin Patongist põhjapool asuvat KAMALA kuurortit.

Esimest korda Phuketile saabujale soovitan silm üle lasta ka minu Phuketi erinevate piirkondade majutussoovitustel.

  • Mida teha Phuketil?

Puhata, puhata, avastada… Ja kui ei tea kuidas, siis leiad lehelt eestlased Phuketil jooksvat infot MIS PLAANIS-MIS TEOKSIL või uuri juba konkreetsemalt minu TRIPiKAVAST. Kui oled aga iseavastaja, siis esimest korda Phuketile tulija võiks oma silmaga ära näha just need paigad:

1. Phuket Town’i vanalinn. Selle võib vabalt liigitada ka Hiinalinnaks, sest alusepanijateks olidki siia rännanud hiinlased. Päris mitmest kvartalist koosnev kirev Hiina-Portugali arhitektuuriga linnasüda on paari tunni avastamine. Kindlasti tee seal ka söögipeatus!

2. Phuket Big Buddha. Taimaa kõige kõrgem istuva buddha kujutis. Ta asub mäe otsas näoga itta (sealt ju algab elu) ning Lõuna-Phuketil võib seda kuju võtta kui maamärki ehk teda on näha nii idast, lõunast kui läänest. Kui näed Buddha kukalt, siis tea, et asud läänekaldal… Sõidutee Phuketi suure Buddha kuju juurde läheb vaid idakaldalt. Kes on seikleja, siis tea, et sinna saab ka jala! Matkarada algab Karoni-Kata piirilt.

3. Wat Chalong ehk Chalongi tempel. Budistlikke templeid on Phuketil 30+, kuid reeglina Sa ei saa lihtsalt sisse jalutades neid avastada. Jah, näed neid väljast, aga sisemusse kahjuks ei pääse. Siin tulebki appi Wat Chalong, mille 3 templihoonet on avatud. Ta võib tunduda turistikas, kuid see on parim viis Phuketil kogeda templit. Minule meeldib:).

4. Rawai kalaturg. Kindlasti mine sinna tühja kõhuga, sest seal on MEREANDIDE PARADIIS. Kui julged, siis mine patseeri ka meremustlaste geto kitsukestel “tänavatel”…

5. Bang Pae juga. Ainus Phuketi juga, kus ka kõrghooajal voolab vesi. Asub rahvuspargis, seega arvesta 200 baatise piletiga.

6. Karon Viewpoint. Karoni vaateplatvormilt avaneb vaade korraga kolmele rannale – kaugemalt alates siis Karon, Kata, Kata Noi. Ja usun, et just Kata Noi nägemine tekitab Sul kuklas pisikese vette hüppamise kihu…

7. Pisirannad nagu Nui ja Ya Nui. Phuketil on üle 40 ranna. Seega tuleb kuskilt alustada!

8. Ei saa üle, ega ümber Patongi Bangla Road’ist. Korra peaks selle nurgatagused ikka üle vaatama. Aga palun, ära tee seda kaine peaga ja raha võta täpselt nii palju kaasa, kui tahad kulutada…

Ja muidugi Phuketi turud…

9. Naka Weekend Market ehk ööturg. Phuket Townis vaid laupäeva- ja pühapäeva õhtul toimuv turg, kus kõik see Tai träni on lookas lettidel Sind ootamas. Ja muidugi toiduosakond. Kellele ekstreemne, kellele ahvatlev:).

Loe Phuketist rohkem…


PARADIISISAAR.ee KAART


Phuketi hädaabitelefonid

Phuketi kontaktid
rfwbs-slide