fbpx
3. juuni 2019

TAI ELU

Tai elu ON teistsugune ja see ongi selle juures kõige lahedam. Kui tuled Taimaale, siis palun püüa unustada oma juurdunud euroopalikud arusaamad ja mõttemallid. Siin need lihtsalt ei tööta. Kohalikud expatid (välismaalased) ütlevad selle peale lihtsalt: “Esimese maailma mured kolmandas maailmas”.

Nii, et võta TAI ELU selliselt nagu see on.

Loe rohkem Tai:

· LIIKLUSEST · ROLLERI RENTIMISEST · RAHA VAHETAMISEST · ILMAST · TOIDUST · JÄÄST · TURUST · KODUST · INIMESTEST · SAUNAST · MASSAAŽIST · KEELEST · APTEEKIDEST ja HAIGLATEST · INTERNETIST · HOTELLIDEST · DROONI LENNUTAMISEST · KEELATUD AMETITEST · LOY KRATHONGIST · SONGKRANIST · VEGETARIAN FESTIVALIST · RONGILIIKLUSEST ·

Ehedat Taimaad,
Jens paradiisisaarelt
Sinu Taimaa teejuht

TULED ESIMEST KORDA TAIMAALE?
Vaata siis siia!


TAI JÄÄ ja VESI

Kohtan ikka ja jälle eestlasi, kes kardavad Taimaal jääjooke… Kuid tegelikult on see asjatu vaev, sest TAI JOOGIJÄÄ ON PUHAS. Tuleb see “jäätehastest” ning on kergesti äratuntav jäätükki läbiva augu järgi. Nii, et kui saad kõrre läbi klaasis hulpiva jää pista, siis on tegemist õige kraamiga. Jääd pannakse Taimaal igale poole – kohvisse, teesse, puuviljashake’desse,… Ka õllesse. Siin ju SOE kogu aeg ning jää muudab Tai elu kindlasti mõnusamaks.
Üks soovitus ka. Kui soovid kuuma kohvi, siis kindlasti maini seda müüjale. Muidu kohvi jääga ehk jääkohv garanteeritud.

Ja veest! Sarnaselt jääga saabub joogivesi tailaste kasutusse “veetehastest” suurte veepudelite näol. Täpselt nagu Saku Läte Eestis. Seega kuskil kohalikumas söögikohas ära pelga lauanurgas asuvast plast- või roostevabast terasest kannust omale joogivett valada.
PS. Vesi ei päästa Sind pärast teravat ampsu 🌶🌶🌶. Küll aga aurutatud riis, jäätis või Coca Cola.

Taimaal kraanivett reeglina ei jooda! Iseenesest on peaaegu joogikõlbulik, kuid trassid, mis kodudeni jõuavad, ei ole teps mitte. Duši all käia ja hambaid pesta on kraaniveega aga vägagi OK.

Postitatud 15.may’19 by Jens paradiisisaarelt

TAI SAUN

Saun ja Taimaa?!? Ei käi nagu kokku, siin saun ju kogu aeg… Aga näe, tailased käivad samuti saunas:).

Tai saunad on tegelikult iidamast-aadamast olemas olnud. Lihtsalt põhjamaa rahvana siin troopikas puhates ei adu, et ka siin on tore saunamõnusid nautida ja puhtaks saada. Tai saun on iseenesest lihtsakoeline nagu Tai elu ikka. Suurele veeanumale, mille sisse on pandud hea kogus erinevaid maitse-, aroomi- ja ravimtaimi, tehakse lõke alla ja saadav veeaur juhitakse nö. leiliruumi. Vahemärkuseks mainin, et uuemates kohtades on juba ka elektrikatlad kasutusele võetud. Maailm areneb…
Seal siis istutakse ning lastakse aurul ja aroomil oma keha nii seest kui väljast paitada. Lisaks võib end üle keha kangasse mähitud ravimtaimede tombuga ka patsutada (vihtlemise aseaine). Sellele tombule ma ei oskagi eestikeelset vastet anda, aga inglise keeles on ta Thai Herbal compress ball. Enne saunaminekut teed selle ise või ostad hästivarustatud herbalpoest.

Igas Tai saunas on ka istumisala, kus siis auruseansside vahel hea puhata ja jahtuda. Minul tuleb neid 3-4, enne kui lähen massaaži. See on Tai sauna parim osa. Peale saunatamist on keha mõnusalt soe ja lõdvestunud, nii et massaaž tundub üle mõistuse hää…

Phuketi saunad leiad PARADIISISAAR.ee KAARDILT ja pilte näed minu Avastajate Phuketi pildigaleriist.

Postitatud 5.okt’18 by Jens paradiisisaarelt

TAI MASSAAŽ

Massaaži saab Taimaal pea igal sammul. Kuurortites enamgi veel ja sellest ei ole lihtsalt võimalik mööda vaadata ega kuulata… Jõuad Taimaale, siis mõistad:).

Enamlevinud stiilid on Tai massaaž (Thai Massage), õlimassaaž (Oil Massage) ja jalamassaaž (Foot Massage). Püüan nüüd väga lihtsalt erinevused lahti seletada –
– Tai massaažis pigem kasutatakse Sinu keha Sinu lihaste venitamiseks ehk väänamist ja muljumist on rohkem.
– Õlimassaažis pigem massöör venitab Sinu lihaseid oma sõrmedega ehk õrnem versioon Tai massaažist. Lisaks võetakse appi ka muidugi massaažiõlid.
– Jalamassaaž on ehk kõige levinum viis ning seda pakutakse lausa tänavate ääres ja ka turgudel. Ehk seepärast, et ei ole nii intiimne ja vajab lihtsalt tooli, kus siis klienti riidest lahti võtmata saab kogu protseduuri läbi viia. Pearõhk on jalataldadel ja säärtel, kuid ei kael ega pea jää ka massaažita:).

Massaaži kvaliteedist rääkida on väga raske. Alustan sellest, et massaaž on Tai elu lahutamatu osa. Igas kodus nad mudivad üksteist ja nii see traditsioon on edasi kandunud põlvest põlve. Seega igal massöörina töötaval naisel/mehel on olemas kodune õpe ja praktika. Lisaks paljud õpivad juurde massaažikoolides inimese anatoomiat ja muid vajalikke tarkusi. Seega nad oskavad masseerida kõik, aga mõni on lihtsalt andekam ja mõni on lisaks veel ka vaeva näinud…

Lisaks soovitan ise pisut kaasa rääkida ehk anna mõista kas on liiga valus või vastupidi, tundub, et silitab niisama… Sinu massaažiteadvus kindlasti suureneb, kui oled kogenud juba mitut erinevat tegijat. Õnneks Taimaal on massaaž vägagi kättesaadava hinnaga (lihtsamad kohad algavad €10), seega kasuta võimalust ning lase end mudida kasvõi iga päev.
Sinu massaažirahulolule lisandub veel paar nüanssi. Esiteks see, et mitmes klient Sa talle oled? Peale seitsmendat on loogiline, et kvaliteet pole enam see. Ja nüüd esimese maailma mure! Harjutud on, et massaaž on rahus ja vaikuses õrna muusika saatel toimuv protseduur, kuid tavakohtades on lood pisut teised. Sinu zen-tunnet võib ühel hetkel segama hakata massaažitädide jutuvadin või telefonikõne maal elavalt emalt, kes soovib oma tütrekesega pisut muljetada… See ei ole reegel, aga käib vahest asja juurde. Nii, et võta seda kui paratamatust.

Lõpetuseks lisan, et ise ma naudin oma massaaže muideks Tai saunas.

Postitatud 05.okt’18 by Jens paradiisisaarelt

TAI TURG

Pole kahtlustki – tailased on tururahvas. Neil on turud hommikul minekuks (loogiline), “pealetööd” minekuks ja ka öösel minekuks. Olete ju kuulnud Tai ööturgudest! Viimane pigem siiski ikkagi hilisõhtune turg (17-22), kuid ega nad ei eksi ka. Õö siin Taimaal saabub varakult (iga päev kell 7 õhtul läheb pimedaks).

Hommikuturud on peamiselt paiksed külaturud ehk alati ühes ja samas kohas toimetavad turud. Lahti tavaliselt keskpäevani. Sealt ostavad siis peremammid ja kohalikud söögikohad oma päevase varu – karridest seapeadeni…
On liikuvad külaturud ehk ei toimu igapäevaselt. Esiteks pead täpselt teadma nende turuplatside asukohti. Ja siis mis päeval mingi turg end ülesse seab. Olete ju näinud nukraid “lipp lipi peal, lapp lapi peal” looklevad arusaamatuid mahajäetud platse… Aga õhtuhämaruses tavaarist ja rahvast pungil, ei meenu kordki, et päeval nägi see sama koht nii nukker välja. Sellised turud on enamasti nö. pealetööd külastamiseks ehk lisaks värskele leiab sealt rohkelt ka kaasavõtmiseks valmisroogasid.
Ja siis on suured legendaarsed turud. Phuketil on nendeks NAKA WEEKEND MARKET – kutsutakse veel Phuketi ööturuks ja Phuketi nädalavahetuseturuks ja PHUKET TOWN’i SUNDAY MARKET. Esimene on hiiglama suur ja on tegus igal laupäeval ning pühapäeval. Teine nagu ka nimest loetav, toimub vaid pühapäeval.

Kes ei ole suur turufänn või tahad lastega koos minna, siis soovitan minna vaid Phuketi Towni pühapäevaturule. Ilusas vanalinnas toimuv traditsiooniline linnatänavaturg. Kes tahab aga saada ehedat, higist, meeliraputavat turukogemust, siis mine Naka turule. Kui nüüd ehmusid ära, siis tea, et alguses võib tunduda kogu see turuvärk pisut võõras ja mitte-nii-korralik-kui-euroopas, kuid usu, KÕIK SEAL ON PUHAS ja SÖÖDAV… Ja pealegi armastus käib kõhu kaudu, eks! Taimaa toiduturgudel sööd silmade, kõrvade, nina ja suuga. ÄGE:). Ja muidugi leiad sealt KOGU TAIMAA TRÄNI!

Lae rohkem

Paar soovitust ka:

– turule minnes võta sularaha kaasa (Tai baatid);
– Suveniire, riideid ja träni ostes tingi. Kui müüja hinnas alla ei tule, siis “järgmises” poes on samad asjad saadaval. Proovi sealt…
– Kui soovid ammutada Taimaad täiega, siis mine turule tühja kõhuga:). Ja ära piirdu ainult “tuttavate” paladega!
Ma räägin siin kanakoivast, praenuudlist, friikartulitest, jne…

Phuketi turud leiad ise ülesse kasutatedes PARADIISISAAR.ee KAARTI.

Postitatud 12.sept’18 by Jens paradiisisaarelt

TAI APTEEK

Alustan sellest, et Eesti rohud Taimaal pigem ei tööta. Seega soovitan mure puhul ülesse otsida kohalik apteek! Siltidel kirjas tavaliselt tai keeles – ยา ja inglise keeles – Pharmacy. Neid pea “igal sammul” asuvaid apteeke võta kui perearstikeskusi – Kurda muret ja kui apteekril pilt selge, mis lahti (need turistide vaevused ikka ju enamjaolt ühed ja samad), siis ulatab ta Sulle naeratuse saatel kotitäie antibiootikume tervendava kuuri läbi tegemiseks…

…ja TAI HAIGLA

See on nüüd koht, kuhu Sa oma Tai puhkuse ajal küll ei peaks sattuma! Aga mis teha, kui tervis veab alt…

Tai haiglad jagunevd laias laastus kaheks: riigi- ja erahaiglateks.
Erahaiglad on tipptasemel varustusega ja väga hea teenidusega asutused. Ja mis peamine, võõrkeeli rääkiva personaliga. Sinna mine siis, kui kohalikud apteekrid ei oska või jäävad jänni Sinu diagnoosimisega või juhtus midagi hullemat… Tuletan ka meelde, et kindlasti enne Tai reisi sõlmi meditsiiniabikindlustus ja kanna seda poliisi reisil olles alati endaga kaasas, sest Tai erahaiglate visiit ja ravi ei ole kommiraha!

Räägime ka riigihaiglatest.

Näiteks, kui leitakse vastu posti sõitnud turist meelemärkusetuna teepervelt, siis esmaabi tehes otsitakse kannatanu juurest märke ka kindlustuse olemasolust ehk kui rahakoti vahelt terendab vastu kindlustuspoliis, siis saab võtta suuna kohe erahaiglasse. Kui aga ei suudeta kindlaks teha kindlustuskatet, siis maandub vaene turist kohaliku haigla voodil. Need riigihaiglad näevad välja tõesti nagu laatsaretid. Suur saal täis haiglavoodeid, kõlavad oiged, palavus, palju rahvast… Aga mis on peamine, sealt leiab vaid käputäie med.õdesid. Patsient peale doktori “käe all” käimist sõna otseses mõttes antakse omakste hoole alla. Nad siis toidavad ja pesevad seni, kuni ta haiglast välja kirjutatakse. See kõik on selleks, et haiglakoha maksumus oleks tõesti minimaalne. Kuna enamusel Tailastest puudub meditsiinikindlustus, siis selliselt toimetades on haiglaravi tehtud kättesaadavamaks paljudele…

Vot selline lugu siis… Loodan, et keegi ei veedaks minutitki oma puhkusest Tai haiglas. Ka mitte erahaiglas. Ptüi, ptüi, ptüi!

Phuketi haiglate asukohad leiad PARADIISISAAR.ee KAARDILT.

Postitatud 16.mai’18 by Jens paradiisisaarelt

TAI LIIKLUS

…on maailma hulleim, arvate kõik. Ega palju ei eksi. Kuid luba pisut siinseid olusid pisut selgitada:

Jalakäijana Sul ei vea! Pole siin eriti kõnniteid ega ülekäiguradu. Auto- ja rollerijuhid ei lase kedagi vabatahtlikult üle tee, vaid pead olema ise suht veendunud, et jõuad ikka terve nahaga teisele poole… Kuid kas tead, miks see nii on? Lihtsalt Tailased pole harjunud käima jala! Nii, et ole palun jalutades tähelepanelik ja ära unusta, et siinne liiklus on veel ka vasakpoolne.

Kui soovid kaugemaid piirkondi avastama minna, siis “kodusta” endale nö oma taksojuht. Ei võta nad hingehinda ning lõppkokkuvõttes tuleb päevamaksumus soodsam, kui eraldi taksosõidud. Tingi alati!

Phuket on saar, mida soovitan kindlasti iseseisvalt avastama minna. Rentides rolleri, avad endale sellise maailma, mida tavapuhkaja ei näe elu ilmaski. Näiteks Phuketil on pea 40 erinevat randa. Mine ja ma olen kindel, et lisaks populaarsetele, teada-tuntud plaazidele, leiad endale ka selle päris oma paradiisiranna. Muidugi, ole jälle ettevaatlik! Kui kogemused puuduvad ja hindad oma sõiduoskuseid üle, siis õnnetus on kerge tulema. Kaine pea ja paras sõidukiirus on need võtmesõnad, mis hoiavad probleemidest eemale. Ka liiklus võib siinpool maakera tunduda esmapilgul väga kirju-mirju ning kaootiline, kuid rahustuseks saan öelda, et kõik sujub. Põmmpäid ka vähem…:).

Rollerite rendihinnad

algavad 5-st eurost päev (Honda Click). Selle raha eest saad päevinäinud, kuid veel sõitva rollu. Ise soovitan vaadata hinnaga alates 7€. Siis peaksite saama oma istumise alla korraliku rolleri (loe “veab kenasti 2in. mäkke”). Suurema rolleri nagu Honda PCX150 hind algab ca €9 päev. Allahindlust saate kindlasti, kui rendite rolleri korraga nädalaks või kaheks. Kuuks ajaks rentides arvesta summaga al. 75-80€.

NB! Taimaal rolleriga sõitmiseks peavad seaduse järgi olema juhil A-kat load*, sest rollerid on siin võimsad (al. 110cm3). Lisaks peavad olema ka rahvusvahelised load, mis on sisuliselt Eesti siseriikliku juhiloa tõlge prantsuse, inglise, hispaania ja vene keelde.
* – AGA halenaljaks teema on selles, et Tai Kuningriik tegelikult ei tunnista juriidiliselt Eesti juhilube, sest Eesti Vabariik ei ole ühinenud Genfi 1949 teeliikluse konventsiooniga!
TÄIENDATUD 29.juuli’20 Taimaa tegutses kiiremini kui Eesti! 1.mail’20 liitus Tai Kuningriik hoopis Viini konventsiooniga, mis annab Eesti juhilubadega sõitjatele loa sõita nüüd kenasti ka Taimaal (muidugi koos rahvusvahelise loaga).

Autode rendihinnad

Teine variant on rentida auto. Autoga sõita on turvalisem ja kui kaasas ka lapsed, siis tegelikult teist varianti nagu polegi. Suureks miinuseks on autoga sõitmisel ummikud. Ja mulle tundub, et siin Phuketil ongi kogu aeg üks suur tipptund… Pisemate sõiduautode (kuni 2a vanad Honda Jazz, Toyota Yaris/Vios, Mazda 2) päevahinnad algavad ca €25 ja kuuhinnad ca €400. Maasturid (Toyota Fortuner, Izuzu MU-X, Mitshubishi Pajero Sport) al. €60. Kuuhinnad jäävad €1,100 kanti.

Kui Sul on plaanis Taimaal rentida auto, siis soovitan enne reisile minekut lisada oma reisikindlustusele ka rendiauto omavastutuskindlustus. IF ja Salva pakuvad seda tänase seisuga kindlasti. Omavastutus auto õnnetuse/hävimise/kadumise eest siin Tais on sõltuvalt autost 10,000-20,000 baati ehk ca €275-550. See raha kasseeritakse rentimisel ja tagastatakse, kui tood korras auto tagasi. Kui miskit juhtub ja sulle ei tagastata seda raha, siis on võimalus esitada oma kindlustusfirmale kahjunõue.

Kurb uudis rollerirentijatele! Teid kahjuks ei aita ükski selts. Vastutate rolleri korrasoleku ja olemasolu eest oma ihu ja karvadega täielikult.

Kui peaks juhtuma vargus (3x üle õla), siis kindlasti esimene asi on teatada lähimasse politseisse. Tai kuurortid on kaameraid täis ning ehk kiire tegutsemine viib miskile infole jälile…

Mõned rendikohad leiad ka PARADIISISAAR.ee KAARDILT

Postitatud 28.veebruar’15 by Jens paradiisisaarelt

TAI RAHA

Taisse tulekuks vaheta kaasa pisut Tai baate (THB) oma esimesteks kuludeks, näiteks taksosõit hotelli (500 – 1,000 baati). Ja ülejäänud summa võta eurodes, sest reeglina saad paremat vahetuskurssi just Tais. Tuntumate vahetajate päevakursse vaata siit SCB ja KBank. Pisut paremat vahetuskurssi pakuvad tänavatel olevad valuutavahetuspunktid/putkad. Tänast kurssi vaata ValuePlus lehelt. Samuti saad oma Tai bahtide sularahavarusid täiendada ATM’idest. Turvalisuse mõttes kasuta alati pangakontorites asuvaid aparaate. Soovitan korraga võtta suurem summa, sest teenustasu on fikseeritud. Tai pangad võtavad korra eest 200 baati ning maksimumsummad vastavalt pangale on 20,000-30,000 baati (€500-800). Eesti poole teenustasusid uuri oma pangast (ca 2,5% summast).

Kaardiga maksmist ei soovita, va suured ostukeskused, hotellid ja PARADIISISAAR.ee TRIPiPOOD.

Postitatud 09.oktoober’15 by Jens paradiisisaarelt

TAI ILM

Lõuna-Tais on SOE KOGUAEG – keskmine õhu- ja merevee temperatuur aastaringselt on 28°c (õhu puhul temp. varjus). Ning kui peakski sadama hakkama, siis see siinset elu seisma ei pane. Kõik ju teavad, et 15min. või vähemalt paari tunni pärast on vihm läbi ja päike jälle väljas*. Kui soovid 100% päikest, siis tule Phuketile jaanuaris-veebruaris. Ka juuli-august on siin tore… Muideks puuviljad on maitsvaimad just siis. Isegi draakoniviljal on maitse. Ja durianil! Seda viimast ma vist ei tohiks rohkem mainida…:(

Põhja-Tais on ilm mägedes ja nende vahelistes orgudes päevasel ajal pea sama, mis lõunas, kuid ööd ja varahommikud on suht jahedad. Dressikas või kampsi selga!

Taimaal ei ole eestimaalase mõistes traditsioonilisi aastaaegu. Siin on lihtsalt KÜLM-, KUUM- ja MÄRG AEG. “Külm” on meil detsembris-jaanuaris (varjus 26-27°c. Päris külm, eks…), kuum periood on märtsi lõpp-aprill (varjus 33-35°c. Võtab naha märjaks…) ja märg ehk vihmaperiood (mis tegelikult ei olegi nagu vihmaperiood), on mai-november (varjus 27-28°c).

Näed, TAIS ONGI KOGU AEG SOE!

Nii, et tule aga millal tahad! Infoks veel, et kõrghooajaks peetakse perioodi november-märts ja madalhooaeg vastavalt aprill-oktoober. Minu isiklik arvamus on, et kehveim kuu Tais on september. Liiga pilves ja vihmane…

* Kui tuled oktoobris-novembris, siis võib olla pilves- ja vihmasemaid päevi järjestikku 2-3-4. Ja siis jälle päikseline… Nii, et kes arvab, et sel ajal tulles päikest üldse ei näe, siis sa eksid. NÄED KÜLL ja PRUUNIKS SAAD KA! Mis teeb meele aga väga heaks – sel perioodil on Taimaa loodus oma kõrgvormis…

Postitatud 09.oktoober’15 by Jens paradiisisaarelt

TAI KODU*

Alustan sellest, et tailaste jaoks ei ole nende kodu “minu kodu – minu kindlus”. Vaid lihtsalt üks tore koht, kus varjuda päikese ja vihma eest ning magada täis oma uneke. Nende loomuses ei ole panustada oma kodudesse. Pigem autosse. Sellega on ju tore sõita mõnda ilusasse söögikohta einestama või pühapäeviti kogu perega (mitu sugupõlve) loodusesse piknikule.

Nende majad on ka suht väiksed. Seal puudub köök. Seda muidugi meie mõistes, sest nurgas seisev gaasipõletil wokipann pole ju köök… Samuti traditsiooniline vannituba. Oma igapäevased pesutoimingud tehakse ära WC-s ning suurem pesu juba kodupiirkonna ühissaunas.

Nende põhielu käib nö elutoas, kus siis terve pere toimetab põrandal oma igapäevategevusi (tänasel päeval ka juba sinistel nahkdiivanitel). Kes magab, kes vaatab TV-d, kes on facebookis, kes sööb, jne. Tavaliselt on seal elutoas avatud ka mingi pisiäri. Minimarket või juuksur, rolleriparandus või “värvilise-traadi-pood”. Eriti lahedad on kodused müügiletid, kust saab jääteed ja -kohvi või riisiplönne või fritüüritud banaani või puuvilju või nuudlisuppi, jne. Ja see teebki TAI ELU lihtsaks, sest kõik eluks vajalik on ju saadaval kohe siitsamast Sinu kodutänavalt…

* Selles lõigus ma räägin TRADITSIOONILISEST Tai majast. Muidugi on siin olemas konditsioneeritud condos või -eramus oma tavalist kaasaegset elu elavad tailased… Aga see pole ju huvitav:).

Postitatud 19.detsember’15 by Jens paradiisisaarelt

TAI TOIT

Üheltpoolt väga lihtne teema – kõik reisisellid leiavad siin endale alati midagi suhu pista. Määravaks saab lihtsalt Sinu vürtsitaluvus…

Nüüd selle keerulisema osa juurde. Kui soovid, et Sinu tai toitude maitseelamus ja nauding oleks mitmekülgsem, siis esmalt teada-tuntud valem – Hoia eemale kenade laudlinadega kohtadest. Sellised kohad asuvad tavaliselt kuurortite keskustes ning nad hoiavad sihilikult roogade maitsepalletti keskpärasena, sest nad peavad meeldima “kõigile”.

Minu soovitus Sulle, mine keskustest eemale.

Oma tai toidu otsinguil ära karda avastada kõrvalisemaid tänavaid ja kaugemaid piirkondi. Tegelikult seal see ehedam Tai asubki. Taimaa on endiselt üks turvalisemaid maailmapaiku ning ühe või kahe välismaalase uudistamised mingis kõrvaltänavas, pole kellelegi siin teemaks… Ja sealt Sa leiadki selle, mida otsid – tavalise TAI ELU. Tailased söövad suht kogu aeg (loe “tihti aga vähe”) ja seepärast on toit alati väga kättesaadav. Kõik tänavaäärsed on rohkelt täis pikitud erinevaid söögikohti. Alustades paiksetest letikestest, plekklaudade ja plasttoolidega “sööklatest” kuni rolleritel olevate toidukärudeni.

Nüüd jõuame Tai toidu nautimise põhinipini: Iga roog maitseb eri kohtades erinevalt ehk mis käekirjaga see konkreetne toit on valmistatud. Seega pea iga söögikoht müüb küll samanimelist toitu, kuid selle maitse erineb mingil määral naaberkoha omast. Vahest täiesti totaalselt. Ja see tagabki igale söögikohale oma enda kindla klientuuri. Miks see nii on? Kõige lihtsamaks põhjuseks võin öelda näiteks kokatädi või -onu päritolukoha – Tai on suur ja lai ning piirkonniti oma traditsioonidega ikka väga erinev…

Näiteks oma elu parima TOM YUM’i leidmiseks käi seda söömas vähemalt viies erinevas kohas ning risti siis kõige paremat suppi pakkuv tädi OMA Tom Yum’i TÄDIKS. Ja kui tulebki peale jälle supiisu, siis tead, kuhu oma sammud seada. Niiviisi avastades ja katsedades on täiesti reaalne, et tulevikus on Sul võibolla 10 erinevat söögikohta 10-e erineva roa jaoks. Lihtne, eks:).

PS. Muidugi 2-e nädalasest puhkusest ei piisa, et kogu tai köök läbi käia, aga minu soovitus Sulle oleks järgmine: Kui lähed Taimaal sööma, siis lisaks teada-tuntud roogadele, telli menüüst lisaks midagi täiesti uut ja võõrast. Kahjuks enamus puhkajaid ei julge eksperimenteerida… Kuid see võib olla tegelikult ilusaks alguseks Sinu uuele tai lemmikroale. Ja kui lähedki katsetusega alt, siis õnneks siin ei maksa need portsud ka teab mis hinge hinda:).

Ja siit pisike nimekiri minu lemmikutest:

SOM TAM mai sai goong (ehk lasen teha ilma kuivatatud krevettideta) – Rohelise papaia salat

PAD KRAPAO MOO – Hakitud sealiha praetuna püha basiilikuga. Sobib ka kanaga (GAI)

LARB GAI – Hakitud kanalihasalat piparmündiga. Meeldib ka sealihaga (MOO)

GAI SAI TAKRAI – Praetud kana sidrunheinaga

PLA KAPONG NEUNG MANAO – Kala aurutatud laimi ja ürtidega

PLA PAO – Soolakasukas grillitud kala

YAM WOON SEN TALAY – Terav klaasnuudlisalat mereandidega

PANANG GAI – Magus pähklikarri kanaga

TOM KA GAI – Kookosesupp kanaga

Postitatud 02.mai’16 by Jens paradiisisaarelt

TAI INIMESED*

Tais on hea olla, sest tailased on üks külalislahkemaid ja heasüdamlikumaid rahvusi maailmas. Nad on “kodeeritud” nägema teistes inimestes ainult head. Nii, et ole ise mees/naine ning ära riku oma “nägu ära”. Minu kõige lihtsam soovitus Sulle on järgmine – Võta tailasi, kui väikesi 5-e aastasi lapsi. Nendega ei tohi riielda, nende peale ei tohi häält tõsta, neid ei tohi õpetada ehk ole ise “peenike psühholoog” ja ALATI NAERATADES saa seda, mida soovisid… Vahel edukamalt, vahel mitte:).

* Kogu jutt käib tailastest, kellega Sul ei ole tekkinud rahalisi, isiklikke, kaudseid või muid konflikte. Kui satud tailas(t)ega probleemidesse, siis on suht mõtetu hakata rusikat rinnale taguma ja oma õigusi nõudma. Välismaalased Taimaal on madalam kui muru ehk neela see mõru pill alla ja LET IT GO!

Postitatud 05.mai’16 by Jens paradiisisaarelt

TAI INTERNET

Tänasel nutiajastul on Taimaad külastavatele eestimaalastele neti olemasolu A ja O. Ega selles midagi valesti ju ka pole… Tai on rändamiseks ja igati mõnus oleks oma teekonnal infot juurde guugeldada või kaardirakendusi kasutada. Iga kell tead, kus parasjagu asud või kuhu kanti järgmine hotell jääb!

Ja siit siis kergendav teadmine Sulle – Internetiga on Taimaal igati OK! 4G ühendus katab pea 90% Sinu puhkuse trajektooridest. Vahel viskab sekka ka 3G-d, kuid “töö” saab tehtud.

Internetivalmiduse saad endale kas kohe Phuketi lennujaamast või mobiilioperaatorite esindustest (AIS, Dtac või TRUE MOVE). Asuvad nad pea igas suuremas keskuses. Saab ka 7 Elevenist, kuid midaaeg edasi, seda kesisemaks valikud jäävad. Kui internetipaketiga SIM-kaarte pole, siis osta suvaline kõige odavam (peaks olema 50bahti) kõnekaart, lisa juurde kõneaega (TOP UP) vastavalt paketimaksumusele ning neti aktiviseerimiseks helista oma telefonilt väljavalitud paketi koodinumbrile. Näiteks AIS’i pakett 30-ks päevaks, kus saad 6GB andmemahtu 699bahti (ca 18€) eest. Peaks piisama ohtralt, ka facebookitamiseks. Kood ehk number, kuhu tuleb peale 699bahti laadmist helistada oleks *777*986*316358#? Kui tahad teha ka tavakõnesid, siis lisa sinna veel lobisemiseks 100-200bahti (5€). NB! Kõnekaarti tegema minnes võta isikut tõendav dokument kaasa!

WiFi Tais

Ka hotellides ja kohvikutes on tänasel päeval vaba WiFi päris laialt levinud. Kuid vöga aeglane!!! Saab hakkama, aga ise võtaks ikkagi interneti SIM-kaardi. Vabam tunne:).

Postitatud 15.september’16 by Jens paradiisisaarelt

TÄIENDATUD 7.september’18

Olen seda meelt, et oma interneti-kõnekaardi peaksid ostma Phuketi lennujaamast. Lihtne, mugav, unustatud:).
Peale reisikottide skannerimist jõuad saali, kus vastas kohe välisukse kõrval asub TRUE MOVE mobiilioperaatori lett. Kõige nähtavam ja seepärast ka kõige toimekam. Üle üla vaadates leiad vastasseinast ka AIS’i ja Dtac’i müügikohad.
Näidishinnad:
TRUE MOVE 8päeva 7GB 299 baati, 15p 8GB 599 baati, 30p 6GB 599 baati, 30p 10GB 849 baati JA 30P 15GB 1,049 baati. Täna oli pakkumine, et sama hinna eest topelt maht ehk näiteks 848baati eest saad andmemahtu 20GB. Usun, et see kampaania on jätkuv!
AIS 8p 8GB 299 baati, 10p UNLIMITED 349 baati, 15p 11GB 499 baati, 15p 15GB 599 baati.
Dtac 8p 6GB 248 baati, 15p 11GB 499 baati, 30p 5GB 399 baati.

Tasuda saab sularahas (ATM-id on paarikümne sammu kaugusel), passi tahavad ka näha ning kogu SIM-kaardi vahetuse ja seadistuse teevad usinad müüjad sealsamas kenasti kohe ära.


TAI HOTELLID

…on väga head. Võrreldes vana maailmaga on siin korralikel hotellidel hinna ja kvaliteedi suhe märkimisväärselt paremini paigas ehk Sa saad oma Tai puhkuse veetmiseks sama raha eest mis Euroopas, suurema ja mugavama toa ning mis eriti mõnus, saad kindlasti ka parema teeninduse osaliseks. Taimaa on ju tuntud oma külalislahkuse ja toredate inimeste poolest. See ütlus kehtib ka tänasel päeval!

Pisut hindadest

– Järgnev info on n-ö “harimiseks” ja puhkuse eelarve planeerimise lihtsustamiseks. Kindlasti loksuvad asjad paika juba siis, kui sukeldud majutuste broneerimislehtedele. Aga laias laastus on see nii:

– Toreda hotellitoa korralikus hotellis või resordis saad kõrghooajal (november-märts) hinnaga al 80€/öö. Paned paarkümmend euri juurde ja võid leida juba ka mereäärseid hotelle.
– Päris lukshotellide 1-e öö hinnatase jääb vahemikku 200-500€. Tunned seal end kui kuninga kass!
– Kui Sinu eelarve ei ole kummist, siis lihtsama hotellitoa koos hädapäraste mugavustega (dušš, kliima, “aken”) saad kätte al 25€.
Kõik eelnevad hinnad sisaldavad suuremalt jaolt hotellides ka hommikusööke 2-le. Lastega reisijatel soovitan uurida täpsemaid hotellitingimusi. Tavaliselt saab laps vanuses kuni 12 aastat (hotelli registreerimise ajal) hotellitoas olla tasuta (mõni pakub isegi tasuta lisavoodit), kuid hommikusöögid peate juurde ostma. Hind al 5€/kord. Tai hotellides on enamasti suured voodid (queen või isegi king size). Kui laps on kasvult suur või ei taha koos ühes voodis magada, siis uurige lisavoodi võimalusi. Hind al 14€.

– Ja kui Sind huvitab ainult pea padjale panek, siis vaata n-ö ühikatube ehk Dorm Room’e. Hinnad ca 8€/öö ja 6-10 uut sõpra garanteeritud… On olemas ka ainult naisterahvastele mõeldud toad.

Kui tuled Taimaad avastama madalhooajal (aprill-oktoober), siis võid hotellihinnad julgesti pea pooleks jagada.

Kuidas leida endale sobiv hotell?

Alustan sellest, et siin on mustmiljon majutuskohta ja keegi “tänavale” ei jää! Tule kohale, lase end lennujaamast viia soovitud piirkonda ja hakka ukselt uksele käima. Kas sellega kaasneb hinnavõit? JAH ja EI. Kõik sõltub kohast, ajast, täituvusest… Lihtsam on hinda alla saada väikestes kohtades ehk seal, kus peremees ise letis.

Ise olen ettebroneerija-tüüpi-reisija. Mulle meeldib, kui ma tean, et mul on hotellituba ootamas. See nõuab muidugi pisut eeltööd, aga hilisem närvi- ja ajakadu jääb ära. Palju aega ma uurimisele ei kuluta. Peale hotelli asukohta, on minu järgmine kriteerium külastajate revüü keskmine hinne (võiks jääda üle 8). Mis puutub kommentaaridesse, siis neid tuleb lugeda “ridade vahelt”. Tihti on juhtumeid, kus keegi vihmase ilma pärast jaburdusi lahmis või miinuse andmise põhjuseks on teema, mis mind tegelikult üldse ei morjenda.
PS. Mul on lihtne seda rääkida, sest ma ei ole hotellipuhkuse nautija. Minu hotelliööd jäävad vahemikku 1-4ööd ehk mulle meeldib ringi reisida ja erinevaid piirkondi tunnetada (Taimaa ongi avastamiseks). Ja kui ma läksingi valikuga alt, siis olen järgmine kord targem – rohkem sinna tagasi ei lähe. EASY:)

Oma hotellitoad broneerin läbi BOOKING ja AGODA broneerimissaitide. Sarnaseid lehti on veelgi, kuid need töötavad parimalt…

Postitatud 17.september’16 by Jens paradiisisaarelt

TAI KEEL

Kui oled musikaalne, siis on Sul juba päris head eeldused tai keele omandamiseks. Teine eeldus oleks pikk suhe tai nais(te)ega, aga see selleks… Tai keel on siis sõna otseses mõttes meloodia. Iga üksik täht vastab justkui täpsele noodile ning see tähendabki, et tai keelt rääkides sa tegelikult laulad. See tuleneb tonaalsusest ehk tai keel põhineb kõlal. Sõnu on vähe, toone palju (kokku 5) ja sealt see pihta hakkabki…

Peaaegu kõik küsivad minu käest, et kas ma olen nende aastatega tai keele selgeks saanud. Vastan kahjuks, et suuresti ei räägi ja samas ei saa ka aru. Minu kõrva peale on karu astunud ehk ma ei pea viisi ja seega ma ei suuda laulda tai keelt:(. Lihtsamaid väljendeid räägin, aga see ei tähenda, et tailased mind lennult mõistavad. Pean kümmnel eri viisil sõnu väänama, et miski jõuaks kohale ja muutuks tailase jaoks arusaadavaks. Mittekuurortites on asi veelgi hullem. Seal nad ei ole farangide keeleväänamisega kohe üldse harjunud…

Aga saame hakkama! Ega sellepärast jutud siin Taimaal rääkimata jää:). Mina pikin inglisekeelsesse* jutuvadasse taikeelseid sõnu ja voilaa.

*TAI INGLISE KEEL

Oled tundnud, et no kuramus küll – justkui oskad inglise keelt, kuid mida nad siin Taimaal ikkagi suust välja ajavad!?! Ära muretse, sa pole ainus. Ja inglise filoloogidest on päris kahju. Nad ei mõista siinseid ja kohalikud ei saa neist ka kohe üldse aru.

Saage tuttavaks Tinglish’iga. See on siis see inglise keel, mida siin Taimaal räägitakse. Parim viis end väljendada ja arusaadavaks teha on, et räägi väga lihtsalt. Jäta ära kõiksugu liigsed ilu- ja viisakussõnad ning laiendid, artiklid, ajavormid ehk pane lihtsalt ritta nimisõna, omadussõna ja kogus. Näiteks “Palun mulle 2 suurt Chang’i õlut näeks välja nii BEER CHANG, BIG, TWO, PLEASE (tai keeles on omadussõna nimisõna taga – kohv kuum, kala väike, jne). Või kui tahad kuhugi minna, siis näiteks “I GO TOMORROW TO MARKET” ja taksojuht saab kenasti aru. Nii lihtne see ongi…

Postitatud 29.aprill’17 by Jens paradiisisaarelt

DROONI LENNUTAMINE

Pole üllatus, et seaduste järgimisega siin Taimaal on nagu on… Aga kuulekamatale tahan teatada, et kui oled tulemas drooniga Taisse, siis korrektne oleks see enne reisi registreerida Tai tsiviillennundusametis – The Civil Aviation Authority of Thailand (CAAT). Saada oma soov e-maili teel Ms. Apinya Panchakabut’ile. Ta saadab Sulle 2 vormi täitmiseks ja peale seda oled igati teretulnud Taimaale oma drooni lennutama. Rohkem infot SIIT!

Postitatud 03.august’17 by Jens paradiisisaarelt

TÄIENDATUD 19.mai’18

Juhuu, nüüdsest legaalne droonitaja Taimaal. Vaatasin järgi, et esitasin oma taotluse pool aastat tagasi – täpselt siis 6.nov’17 ja täna 19.mai’18 sain CAAT’ist lennuloa. Kes kannatab, see kaua elab…


KEELATUD AMETID

Igal aastal saan e-kirja mõnelt eestimaalaselt, kes heietab mõtet Taimaale kolimisest. Mõte pole paha, kuid ole valmis selleks, et Taimaal töötamine välismaalasena ei ole sugugi nii lihtne ja endastmõistetav. Nad ootavad Sind siia ikkagi turistina. Miks sa peaks tulema siia tööle? Tule puhka-avasta-kuluta. Me teeme kõik ju sinu eest ära…

Aga ikkagi, kui tahaks tulla ja kinnitada kand Tai Kuningriigis, siis mida ma peaksin teadma? Tööd välismaalastele pakutakse. Tunnistan, raske leida, aga pole ka võimatu. Lihtsaim viis tööpakkumisi silmata on erinevad Tai ingliskeelsed netiajalehed või Tai expat’ide foorumid ja muidugi erinevate piirkondade FB grupi- ning fännilehed. Ühesõnaga googelda ja sa leiad järgmise “ukse”…

Mis tööd siis pakutakse?

Enamjaolt otsitakse kontoritesse või hotellidesse tailase kõrvale assistenti, kes räägib üht või mitut võõrkeelt. Teine suurem segment on baarid ja restoranid. Kuid siin rõhutan, et see on enamuses illegaalne tööots, sest Taimaal on tööd, “mida oskab igaüks teha” reserveeritud tailastele või kui tailane enam ei viitsi, siis vaesematele naaberrahvastele (Myanmar, Laos ja Kambodža). Pealegi, sularahaga ei tohi välismaalsed oma tööpostil kokku puutuda. Mis tähendab, et raha müüdud kauba, eseme või teenuse eest tohib vastu võtta vaid tailane!
See kõik on oma tööturu kaitseks. Taimaa on tailastele! Panen siia ka terve nimekirja välismaalastele keelatud ametitest. Viska pilk peale ja tee omad järeldused…

OCCUPATIONS AND PROFESSIONS PROHIBITED FOR FOREIGN WORKERS
THE LIST APPENDED TO THE ROYAL DECREE IN B.E.2522
PRESCRIBING OCCUPATIONS AND PROFESSIONS PROHIBITED FOR FOREIGN WORKERS

  1. Labour work;
  2. Agriculture, animal husbandry, forestry, or fishery, except work requiring expertise, specialized work, or farm supervision work;
  3. Bricklaying, carpentry or other construction work;
  4. Wood carving;
  5. Driving motor vehicles, driving a non-mechanically propelled carrier or driving a mechanically propelled carrier, except for piloting international aircraft;
  6. Shop/Outlet attendance;
  7. Auction;
  8. Supervising, auditing or providing services in accounting, except internal auditing on occasions;
  9. Cutting or polishing diamond or precious stones;
  10. Haircutting, hairdressing or beauty treatment;
  11. Cloth weaving by hand;
  12. Mat weaving or utensil making from reeds, rattan, hemp, straw or bamboo pellicle;
  13. Mulberry paper making by hand;
  14. Lacquerware making;
  15. Making Thai musical instruments;
  16. Nielloware making;
  17. Gold ornaments, silverware or pink gold making;
  18. Bronze ware making;
  19. Thai doll making;
  1. Mattress and quilt blanket making;
  2. Alms bowl making;
  3. Hand making of silk products;
  4. Buddha image making;
  5. Knife making;
  6. Paper or cloth umbrella making;
  7. Shoemaking;
  8. Hat making;
  9. Brokerage or agency work, except broker or agency work in international trade;
  10. Civil engineering works concerning design and calculation, organization, research, project planning, testing, construction supervision or advising, excluding work requiring special expertise;
  11. Architectural work concerning designing, drawing of plans, cost estimating, construction directing or advising;
  12. Dressmaking;
  13. Pottery or ceramic ware making;
  14. Cigarette rolling by hand;
  15. Tour guide or sightseeing tour operation;
  16. Street vending;
  17. Typesetting of Thai characters;
  18. Silk reeling and twisting by hand;
  19. Clerical and secretarial work;
  20. Legal service or lawsuit work.

Note: As per the Cabinet’s Resolutions, foreign workers from Myanmar, Laos and Cambodia have been given an indulgence to work in the Kingdom in 2 occupations, which are 1) Labour work and 2) Domestic work.

PS. Parim viis elamiseks Taimaal on omada oma äriühingut, sest keegi ei keela sul juhtida keelatud ametipostidega ettevõtet. Võtad tailased tööle, ise käsi külge ei pane ja elu on lill… Või veel parem – KAUGTÖÖ. Teeni raha euroopas ja ela Taimaal.

Postitatud 06.august’17 by Jens paradiisisaarelt

TAI RONGILIIKLUS

Kui alustad oma Taimaa avastamist Bangkokist, siis lennu- ja bussitranspordile leiad alternatiiviks veel ka rongiliikluse. Kes pole kuulnud legendaarsest Chiang Mai öörongist??? Olen sõitnud ja soovitan vägagi. Rongiga saad liikuda lisaks siis põhjasuunale veel Kirde-, Ida- kui Lõuna-Taisse.

Infoks, Taimaal on kõik rongipiletid ostetavad ainult rongijaamadest. Kuid Tai avastajate õnneks on netiavarustes leitav 12go.asia sait, mis pakub nö “online” ostmist. Reaalsuses näeb pileti ostmine tegelikult välja nii – nende töötaja läheb ostab raudteejaamast ise need piletid Sinu jaoks ära. Ning kui Su reisaeg saabub, siis saad need füüsiliselt kätte kokkulepitud kohas: näiteks nende kontoris (asub kohe Bangkoki Hua Lamphong station’i kõrval) või lased lisatasu eest saata kulleriga eelnevalt oma hotelli.

Soodsatest Tai lennupiletitest loe siit!

Postitatud 05.mai’16 by Jens paradiisisaarelt

LOY KRATHONG

Pakun, et ilusaim püha Taimaal! Vähemalt minu arvates…

Teatud täiskuuõhtul* liiguvad üle terve kuningriigi, nii vanad kui noored, veekogude äärde, et seal läbi viia üks riitus – saata endast eemale kõik halb ja paha, et sinus oleks rohkem ruumi õnnele ja headusele.

Kõigil neil on kaasas enda valmistatud (või siis “naabrinaise” käest ostetud) lillede, küünalde ja viirukitega kaunistatud ujuv “latern” ehk Loy Krathong, mille nad siis püüavad endast võimalikult eemale ujutada. Ja, et asi oleks veelgi isiklikum, siis nad asetavad sinna ka oma juuksekarva(d), mõned mündid ja/või äralõigatud küüneotsa(d)…

Kui satud järgmisel korral Loy Krathongi ajal Phuketile, siis otsi minu PARADIISISAAR.ee KAARDILT ülesse kohad, kus saad õnne otsida suursugusemalt. Mine kindlasti, sest see on imeilus ja maagiline vaatepilt. Ise käisin sel aastal jällegi oma kodusel Nai Harni järvel, kuid kahjuks oli merelt kiusav breez, mis ei lasknud “küünlamerel” tekkida.

Lae rohkem

* Tegemist liikuva pühaga – toimub Tai kuukalendri 12. kuu täiskuu õhtul (tavaliselt novembri esimesel poolel).

Postitatud 15.november’16 by Jens paradiisisaarelt

SONGKRAN – Tai uusaasta pidustused

Paljud Taimaa külalised imestavad alatihti, et nii mitmetes kohtades lehvivad ikka veel HAPPY NEW YEAR sildid! Aasta uus saabus ju kuu-kaks tagasi… Aga nii on, sest siin Taimaal saab uut aastat tervitada rohkem kui üks kord aastas. Peale traditsioonilist 01. jaanuarit (kusjuures aastanumber vahetub just siis), tähistatakse siin Taimaal veel Hiina uusaastat (liikuv püha, tavaliselt veebruaris) ja siis kõige-kõige tähtsam – Tai uusaasta.

Igal aastal algavad üle Taimaa 13.aprillil uusaasta pidustused ehk Songkran festival. Päev algab tavaliselt enda riietamisega lillelistesse ja värviküllastesse särkidesse. Peale seda külastatakse oma kodukoha templit, kus viiakse läbi buddha kujude piserdamisi ehk “pesemisi”. Tagasi koju jõudes, koristatakse ära ka oma elamine ning siis tervet maailma VEEGA ÜLE KASTMA:). Iseenesest on see tõesti totaalne “veesõda”, kus teeäärsed elanikud pritsivad veega igat möödasõitjat/käijat. See veel sellega ei piirdu. Omakorda need möödujad vastavad neile samaga. Külgkorviga rollerid ja autode kastid on inimesi puupüsti täis ja nad kõik on samuti varustatud kopsikute, ämbrite ja veepüssidega. See on aasta kõige lõbusam ja märjem päev!

Lae rohkem

Aga miks seda tehakse? Ikka selleks, et puhastuda – vabaneda pattudest ja halvast õnnest ning alustada uut aastat puhtalt lehelt…

Sama käib ka aastaaja vahetuse kohta. Taimaa kuumim periood (hot season) hakkab vahetuma aprillis rohelise ehk märja hooajaga (green/wet season). Seega saame öelda – vana uhutakse ära, et uuele ruumi teha.

Postitatud 13.aprill’16 by Jens paradiisisaarelt

VEGETARIAN FESTIVAL

Üks kirevamaid festivale siin Taimaal. Toimub sügiseti ja tegemist on liikuva pühaga. Vegetarian festival saab alguse täpsemalt siis, kui Hiina kalendri järgi saabub üheksas lunaarkuu ja kestab see üritus samuti 9 päeva.

Selle jooksul kohalikud Hiina päritolu tailased loobuvad lihast, alkoholist ja muudest “pattudest” ning toituvad ainult taimsetest toodetest. Seda siis selleks, et puhastada enda keha ja vaim ning olla edaspidi tervem ja tugevam…

Lae rohkem

Selle festivali üheks õudsamaks pooleks on tänavarongkäigud, kus osavõtjad näitavad ülesse oma kiindumust jumalatele väga kummalisel moel. Nimelt läbi oma põskede torgatakse kõikvõimalikke esemeid… Ja mitte ainult. Ridamisi viiakse läbi erinevaid keha piinamisi. Mainin ka ära, et nõrganärvilistele ei soovita sinna minna!!!

Postitatud 01.okt’14 by Jens paradiisisaarelt

TAI KLIPPE YOUTUBE’st

rfwbs-slide