fbpx
1. veebr. 2022

Šotimaa loodusmatkad

☀️ Avastame ☀️ Matkame ☀️ Pildistame ☀️

Põhja-Šoti mägismaa on kujutlusvõimest ka võimsam. Sealne dramaatiliselt maaliline maastik on loodud imetlemiseks. Hea paik, kus anda kehale tegevust ja hingele pai.

Lisaks muidugi väikelinnad, karmid rannajooned, lossid, viski, haggis…

… ja William Wallace, Fort William, Fort Augustus, Kaledoonia kanal, Loch Ness, Glenfinnan’i viadukt, Glen Coe org, Edinburgh vana uuslinn ja vana vanalinn, Arthuri troonimägi, Kuninglik miil ning ISLE OF SKYE Old Man of Storr, The Quiraing, The Fairy Glen, Neist Point, Portree, Fairy Pools…

Ja veel! Me kogeme ka meeltematku. Kiire elutempo on meid silmitsi pannud olukorraga, kus me käime looduses, aga me ei ole looduses. Kõik need helid, tajud, lõhnad on seal meid saatmas, aga oma mõtete keerises ei oska me neid enam tunda. Käime lihtsalt masinlikult kõigest mööda, kuulmata, tundmata, nautimata. Õnneks seda annab parandada:). Selleks pead reisile tulles kõigepealt “jätma” oma töö ja pere koju. Šotimaa loodusmatk on Sinu aeg!

ERIPROGRAMM 24.-29.sept’24

Juhuu! Sel sügisel õnnestub meil jälle Šotimaale minna, aga pisut muudetud programmiga. See tähendab, et minu väljakujunenud reisikavale lisandub 1 päev ja öö, mis annab nüüd aga meile võimaluse Šotimaa (ühtlasi terve UK) kõrgeimal mäetipul – Ben Nevisel – ära käia. KAS POLE ÄGE! Oleme tema taamal korduvalt peatunud ja pildistanud… Nüüd on siis võimalus see ikooniline maamärk ära võtta*.
Ben Nevise tipp on iidne kokkuvarisenud vulkaanikuppel

Lendame teisipäeval 24.sept’24 Ryanair Riia15:50-Edinburgh lennuga (Luxexpressiga Tallinnast08:00/Tartust 08:15/Pärnust 09:50). Tagasi pühapäeval 29.sept’24 Edinburgh10:15-Tallinn SAS lennuga. Edasi-tagasi lennupilet kergelt lennates kõigub vahemikus €200-300/in.(tuleb õiget hetke jälgida). Bussipilet Riiga €14-23/in.

Põhiprogrammile lisandunud Ben Nevise tipumatk algab kolmapäeva hommikul ja selleks arvestame koos puhke- ja söögipausidega ca 7h. Mäetipp asub 1345m kõrgusel; tõuseme ja laskume ühelt ja samalt rajalt; tegemist pinnas- ja kiviastmetega rajaga, kus esineb aegajalt lahtist kiviklibu (ei midagi uut). Rada näitab meile üks kohalik “punapea” ja päris tippu jõudmine on vabatahtlik…

Grupi suurus SELLE SÜGISE AINSAL reisil on vaid 6in. ja hinnalisa tavahinnale on €90/in. See sisaldab siis lisapäeva tegevustele ühte õhtusööki, ühte hommikusööki ja ühte lisaööd. Ülejäänud info on järgmine:

Põhiinfo:

Eestist oleme ära kolmapäevast pühapäevani (5p/4ööd). ERIPROGRAMMI puhul T-P.
Oma Road Tripilikul matkapuhkusel liigume ringi 9-kohalise minibussiga.
Autoratastel ca 1200km ja omal jalgadel ca 55km. ERIPROGRAMMI puhul Ben Nevis lisab +16km.

Travel Light ehk kergelt lennates (kõik “igaks juhuks” asjad jäävad koju) on Ryanairil lubatud salongi võtta tasuta oma eesoleva istme alla mahtuv väike personaalne seljakott1 max kaaluga 8kg ja mõõtudega 40x25x20cm.
Mõned lisa cm pole probleem. “Lubatud” mõõtudesse mahuvad ilma raamita seljakotid mahtuvusega 25L. Kui tahad võtta salongi suuremat seljakotti (55x40x20cm), siis lennupiletihinnale lisandub käsipagasi tasu ca €40/in.

Lennule mine/tule kohe matkariietes ja -jalanõudes, sest Šotimaale jõudes hakkame kohe ka seda avastama. Kaasa paki vahetuspesu, -sokid, -särgid, kui soovid, -jalatsid (kui soovid/kui mahub), joogitops2, lusikas3, joogipudel4, hügieenitarbed, päikesekreem ja huulepalsam (dushi tarvis pole vaja rätti kaasa võtta!).
NB! Keelatud on käsipagasis kaasa võtta lennuki salongi vedelikke, aerosoole ja geele, mis on suuremas kui 100-milliliitrises pakendis.

Matkade ajal kasutame oma seljakotte vaid toidu, vee ja pealiskihi (vihmakaitse) kandmiseks! Seega paki kodus kaasavõetavad matkal mitte kasutatavad asjad kohe veel ühte kotti, et need siis kerge vaevaga seljakotist tõsta matkabussi ja hiljem kaasa haarata meie majutuskohta.
Oma seljakoti sisu kompaktsuse saavutamiseks kasuta pakkimiseks kompressioonkotte5.

Majutume 2-kohalistes tubades (Twin ja Double voodid). Esimesed 3 ööd oleme ühes Skye saare majutuskohas ja viimase öö veedame Edinburgh’s. ERIPROGRAMMI puhul alguse lisaöö Fort Williamis.

Meie Šotimaa reisil on 12 söögikorda (4HS/4LS/4ÕS). ERIPROGRAMMI puhul 14.
Looduses einestamiseks on meil Meki matkatoidud (1-9). Varakult märku andes saab tellida ka vegan-, gluteenivaba-, laktoosivaba- ja lihavaba matkatoite! Lisaks joogivesi, tee/kohv, puuviljad ja energiaampsud.

Ülejäänud söögikorrad:
Õnneks on Skye majutuses ka köök, mis loob ühel õhtul mulle toreda võimaluse koduselt kokata ja tutvustada lähemalt Šotimaa rahvustoite (10).
Viimasel õhtul ootab meid ühes Edinburgh vanalinna pubis Šoti õhtusöök (11).
Ja äralennu hommikul võtan kõigile Edinburgh lennujaama kohvikus hommikuampsud (12).

Matkagrupi kokkuleppel võime proovida ühel lõunal ka legendaarset Fish and Chips tänavatoitu.

Matka raskusaste:

Raskusaste on keskmine ehk sisaldab poolepäevaseid või natuke pikemaid füüsilisi tegevusi koos kerge seljakotiga (kuni 2kg).
Selgitus raskusastmetele: Madal ehk iga terve inimene saab hakkama. Kõrge ehk sisaldab mitmeid päevi kestvaid füüsilisi tegevusi koos kerge või keskmise seljakotiga (kuni 8kg)

Hind:

Šotimaa loodusmatka maksumus koos teejuhi, Šotimaa transfeeride, matkatoidu ja majutusega on €899/in. ERIPROGRAMMI puhul lisandub €90/in.
See hind ei sisalda TLL-EDI-TLL lennupileteid (€150-350), Fish and Chips tänavatoitu (sularaha/ATM £10), ühist Edinburgh õhtusööki (kaardiga £25-50), vaatamisväärsuste pileteid ega reisitõrke- ja meditsiiniabikindlustust.
Kui oled juba Šotimaal või jõuad sinna iseseisvalt, siis kohtumispaik on Edinburgh lennujaamas.

Varakult ette broneerides on võimalus lisada ka kohaliku viskitehase külastus (€29/in.)

Reisi sees võime ühisel otsusel külastada –
William Wallace monumenti (£11/in.)
Dunvegan kindluslossi (£14/in.)

Täpne reisihind selgub, kui oleme oma pagasivalikud ja soovid lõpuni rääkinud!

MILLAL TOIMUB?

Et meie Põhja-Šoti mägismaa loodusmatkad saaksid teoks, siis palun anna endast varakult märku!

Šotimaa ilm:

Šotimaa asub pehmes ookeanilises kliimas. Temperatuur matkadel jääb tavaliselt vahemikku:
märtsis-aprillis +5° kuni +10°
mais +9° kuni +12°
septembris-oktoobris +9° kuni +12°
Ilm on osa Šotimaa võlust. Ühe päeva jooksul võib kogeda nelja aastaaega ja seda mitmeidki kordi:).
Muideks juba märtsist ilmuvad Šotimaa tänavatele ja matkaradadele lühikestes pükstes kohalikud

Ilmastikukindlamaks olemiseks pakin enda matkakotti ka:
– jooksumütsi
– jooksukindad (märtsis-aprillis paksemad jooksukindad)

ReisiKergelt soovitusi:

1 Ülikerge seljakott Zomake Ultra 25L (300g)
2 Kerge voldiktass Wildo Fold-A-Cup (25g)
3 Toidupakist söömiseks pikem GSI Outdoors POUCH lusikas (18g)
4 Geniaalne Hydrapak Stash joogipudel 750ml (80g)
NB! Annab veele pisut kõrvalmaitset! Ise sellega harjunud…
5 Puhta- ja musta pesu pakkimiseks 30x20x11cm kompressioonkotid (2x50g)
– Volditav istumisalus Uniplast (25g)
– Läbipaistev “lennukõlbulik” kosmeetikakott (60g)
– Plastikust pudelid (50ml) + korgid
Vala oma lemmikvahendid reisisõbralikematesse pudelitesse.
– Reisisuuruses suuhügieenitarbed
– Reisisuuruses deodorant (20ml)

Matkariietus:

Kihiline riietus aitab end matkal veel paremini tunda. Nahalt higi eemaldavaks ALUSKIHIKS (Base Layer) sobib hingav pikk pesu (ei võta kaasa, kui temp üle 0°), kergeks 1. VAHEKIHIKS (Mid Layer) sobivad hingavad T-särgid6, soojust isoleerivaks 2. VAHEKIHIKS (Softshell Layer) sobib fliis ja/või tepitud jope ning PEALISKIHIKS/Hardshell Layer) sobib voodrita tuulekindel ja vetthülgav jope+püksid (veepidavus 20000mm) või vihmakeep/poncho.

6 Lühikese või pikakäistega särgid peaksid olema polüestrist või meriinovillast (villa vähamalt 80%). Polüestrist särgid on odavamad, kuivavad kiiremini ja imavad vähem higi. Hingavuse ja lõhnakindluse osas on aga meriinovillast särkidel eelis.

Reisin, et pildistada. Pildistan, et reisida.
Fotod ©Jens paradiisisaarelt
Sinu Šotimaa rajaleidja
PARADIISISAAR OÜ
Reisiettevõtja number MTR-is: TRE001079

Loe 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿 matkapuhkusest lähemalt

Šotimaa loodusmatkad 2022-2023

rfwbs-slide