20. aug. 2017

ESIMENE TAI PUHKUS

Esimest x Phuketile

Kui oled tulemas esimest korda Taisse, siis viska pilk järgnevale, sest siia olen koondanud oma mõtted, mis aitavad Sul oma esimest Tai puhkust paremini planeerida ja ootustele vastavusse viia…

Imelist Taimaad,
Jens paradiisisaarelt
Sinu Tai, Kambodža & Vietnami reisijuht

 • Alusta oma sõpradest ja tuttavatest!

Kindlasti on Sinu tutvusringkonnas keegi, kes on oma puhkuse juba veetnud Taimaal. Tundes ja teades tema maitset ja eelistusi, saad läbi tema silmade ja kogetu kindlasti kordades parema tunnetuse, kui foorumeid läbi tuhnides. Nii, et mine külla või kutsu kohvile ja küsi, kuidas tal esimest korda Tais läks?

 • Ammuta infot nii palju kui saad!

Foorumitest Sa ei pääse. Parim koht teiste reisielamusi sirvida on trip.ee. Jooksvat infot leiad kindlasti ka minu FB grupilehelt. Pildimaterjali on hea otsida instagram’ist. Sisesta INSTA otsingusse hashtag konkreetse koha-, piirkonna-, hotelli-, söögikoha-, vm nimetusega ja Sa näed praktiliselt reaalajas fotosid.

 • Tee selgeks Tai erinevad piirkonnad!

Iga paik on oma kiiksuga. Isegi kuurortid… Esimest korda Taisse tulijatele soovitangi alustada just kuurortitest, sest siis on Sinu saabumine ja hakkama saamine võõras riigis suuresti ette ja taha ära korraldatud. Nii Sa leiad vaevata lennujaamast hotellisõiduks takso ja oma majutuse juurest jalutuskäigu kauguselt rohkelt kohvikuid, restorane, poekesi, massaažisalonge, jpm.
Nüüd oleks paras aeg avada korraks Google Maps ja vaadata, kus asuvad peamised Tai kuurortid. Tahan, et aduksid, kui suur see Taimaa ikkagi on ja mis kuurort on saarel ja mis mitte…
Oma populaarsuse on nad võitnud tänu sellele, et nendega lennuühenduses olemine on pea iga lennufirma prioriteet. Phuket, Krabi ja Samui uhkustavad oma lennuväljaga, Khao Lak’ki saab kergesti Phuketi lennujaamast taksoga (max 1h) ning Hua Hin ja Pattaya eeldavad saabumist Bangkoki, kus siis esimesse saab takso, rongi või bussiga (4-5h) ja teise takso või bussiga (1,5-2h).
NB! Tai siseliinide otsingulehe leiad siit!

 • Mis kuurort on siis see kõige-kõige?

Siin ma ei tahaks Sind väga kallutama hakata. Tee oma kodutöö ära, sest kõik nad tervitavad Sind Taile omase eksootilise puhkusepaigana. Minu heietusi Andamani mereäärsetest kuurortidest saad lugeda siit. Tai lahte või selle äärde jäävatest kuurortpiirkondadest soovitaks kindlasti Samui saart.
Ise olen ankrusse jäänud Phuketi saarele. Pikemaks olemiseks ideaalne, sest kõik on olemas ka argieluks. Väheoluline pole ka see, et enamus eestimaalasi saabub just siia. Ei tea kas minu aastate pikkune lobitöö kannab vilju või tänu rohkele randadevalikule. Või siis kohale lendamise mugavus… Mine võta kinni:).

 • Kui tahad rohkem näha!

Siis jaga oma Tai puhkust kahe või isegi kolme erineva piirkonna vahel. Ennist mainisin, et iga paik on oma kiiksuga ja seda nad kõik ongi – nii looduse, atmosfääri, elukorralduse, puhkajate või kasvõi mereveevärvi poolest… Oleks vägagi tore, kui saaksid aimu nendest erisustest… TAI ON IMELINE!

Pisike soovitus ka – Siin lõunas näiteks ole nädal Phuketil ja teine Krabis. Liikumiseks saad kasutada laevaliine või rentida oma hotellist või tänavapealsetest tuuriputkadest minibussi või kasutada ühistransporti. Muideks ka minu trippidega saad ühest kohast teise rännata… Ja seda koos eheda elamusega:).
Variante on teisigi. Pane pea tööle:). Ja kui oled valmis ühe terve oma puhkusepäeva ohverdama transfeerile, siis võid ka kallast vahetada ehk Andamani mere äärest võtta suuna Tai lahe äärde ja avastada üks nädal Samuid ja tema lähisaari…

 • Tai ilm ehk millal tulla?

Eestlastel on kombeks ilma pärast muretseda. Eestis muud moodi ju ei saagi, aga ära Tai ilma pärast küll põe… Siin on soe ja mõnus kogu aeg. Ja kui tulebki vihma, siis see Sinu elu siin seisma ei pane! Loe rohkem…
PS. Taimaal on üks seletamatu faktor, mis paneb väga paljusid siia tagasi puhkama tulema ja siit siis minu soovitus Sulle – Kui Sa käisid hilistalvel-kevadel (veebr-märts-aprill), siis tule järgmisel korral hilissügisel-varatalvel (nov-dets). Kuigi siin on igihaljas aastaringselt, siis kontrastid on silmnähtavad. Kõrghooaja algus on roheliseim ja lopsakaim periood üleüldse Lõuna-Tais.

 • Kas vaktsineerida või mitte!

Oma esimesele Tai reisile tulles vaktsineerisin end parajal määral. Kindlasti võttis reisinärvi vähemaks, kuid enam ei pea seda vajalikuks. Aga uuri ise siit ja pea nõu ka oma perearstiga!

 • Kuidas oma reisikohver pakkida?

Lühidalt – Kui oled oma kohvri kenasti Tai reisiks ära pakkinud, siis tee ta uuesti lahti ja pane pool sinna pandud riietest kappi tagasi. Tegelikult ka! Sa ei vaja neid siin nii palju. Ja kui muretsed, et puhtad riided saavad nii toimides kiiresti otsa, siis tea, et Tais on suveriided odavad ja pea igal nurgal pesupesemisteenus. Kilohind ca. €2/kg ja isegi sokid viigitakse ära.
PS. Soovitan enne kojulendu kõik oma reisiriided lasta ära pesta. Esiteks võidad kohvris ruumi ja ehk ka lennukilosid. Aga mis peamine, koju jõudes ei pea Sa kohe oma musta pesuga rassima. Paned lihtsalt kappi järgmist reisi või suve ootama:).

 • Kuidas lennujaamast hotelli jõuda?

Ära sellepärast üldse muretse. Lennujaamast väljudes põrkad kohe kokku erinevate transfeeripakkujatega. Kõige odavam, samas ka kõige aeglasem, on ühineda nö ühis-minibussitransfeeriga. Näiteks Phuketil saad läänekalda pop-kuurortitesse Kata-Karon-Patong hinnaga ca €5.
Kõige lihtsam, mida ma ka kõigile soovitan, on võtta takso (Kata-Karon-Patong hinnaga ca €25). Taximeeter takso on soodsaim. Taksosõidu eest maksad taksomeetri järgi ja kogu lugu. NB! Lisandub broneerimistasu ca €3 (100THB). Kindlasti taksojuhid on varmad küsima ka tippi. Aga see on juba Sinu enda otsustada…
Kui tuled suurema grupiga (3-6in.+pagas), siis pead võtma privaatse minibussi (Kata-Karon-Patong hinnaga ca €40).

 • Kuidas kuurortis ringi liikuda?

Suuremates kuurortites jäävad kaugemad majutused rannast kuni 1-2km kaugusele. Nii, et jala saab hakkama. Kui pole eriline käija, siis kasuta tuk-tuk’i (kohalik nö lahtine takso), taksot või songtao’d (songthaew – kohalik kindlat marsruuti sõitev “marsruuttakso”). Kui oled aga mõelnud sõiduvahendi rentimisele, siis ammuta infot siit!
Muideks, takso leiad ka GRAB TAXI app’iga. NB! Mugav, kuid reeglina pisut kallim, kui nööbist kinni haaratud taksojuhiga…

 • Kuidas Taimaal terve olla?

Lühike vastus sellele oleks, et tee täpselt seda, mida kohalik teeb ehk hoidu keskpäevasest päiksest, ära söö “välismaa” toite, tarbi rohkelt chillit, viskit, enegiajooke, jne. Lihtne öelda, raske teha!
Aga mis peamine, JOO VETT nagu loom! Siis ei ole karta, et mõni puhkusepäev vahele jääb… Kui juhtub, et öösel oksendad ja kõht on lahti, siis see ei ole 99% juhtudest tingitud õhtul söödud “kanavardast”, vaid vähesest vee tarbimisest! Diagnoosiks siis PÄIKESEPISTE. Sinu keha kaotab vett siin igas sekundis. Nii, et jäta meelde, et vesi hoiab Sind Lõuna-Tai kuumas kliimas tervena.
Karedast kurgust ja nohust päästab Sind see, kui Sa oma hotellitoa konditsioneeri ei säti alla 26-27 kraadi. See tagab toa sisetemp. ja välistemp. normaalse vahe ning Sinu keha tänab Sind selle eest kindlasti.
Apteegid on siin head. Kui kallal kergem tervisehäda, siis kindlasti astu sealt läbi. Saad abi ning ei pea pikalt vaevlema. Kõhulahtisuse peatamiseks osta LOPERAMID-RATIOPHARM kapsleid (võta sisse 2 korraga), kibetava kurgu vastu aitab saialille- või kummeli kurgupihusti ja nohu vastu antakse Sulle antibiootikume. Kui on midagi tõsisemat kallal, siis mine kindlasti haiglasse. Loe lisaks Tai apteekidest ja haigatest.
PS. Ja Taimaal ära karda jääga jooke. Päriselt ka. Jää saabub jäätehastest ja see on tehtud puhtast joogiveest.

 • Kuidas rip current’i ehk voolulainega hakkama saada?

Rannas merest välja tulles võib tekkida aegajalt tunne, et lained ei lase Sind enam tagasi kaldale. Seda juhtub enamasti just väga pika rannajoonega randades. Phuketil näiteks Karoni rand. Esmalt, ÄRA HAKKA PAANITSEMA! Lihtsalt lase end voolul kaldast eemale uhtuda… Kaugele ta ei vii, nii paarkümmend meetrit ja siis uju paralleelselt kaldaga pisut vasakule või paremale ning sealt juba kaldale.

Naerata, Taimaa on lähedalツ

rfwbs-slide
error: Lehe sisu on kaitstud!